
Se hela samtalsserien: Samspel mellan olika logiker
En inspelad samtalsserie om samspelet mellan privat och offentlig finansiering av kulturlivet
Region Stockholm är en viktig finansiär till länets varierade kulturutbud. Vi stödjer äldre institutioner, nya scener och konsthallar. Vi värnar om det mer kortsiktiga genom våra projektstöd och om barn och ungas möjlighet att ta del av kvalitativ kultur genom vårt subventionsstöd. Samtidigt fångar vi upp en stigande oro. Aktörer med huvudsakligen offentlig finansiering vittnar om en gradvis urholkning av verksamhetsmedel. Aktörer med huvudsakligen ideell och privat finansiering räds detsamma.
Under 2024 har kulturförvaltningen arrangerat en serie samtal kring just denna oro. Vi har talat med aktörer verksamma både inom det privat och det offentligt finansierade kulturlivet. Vi har gjort en nordisk och internationell utblick. Vi har vänt och vridit på olika perspektiv. Därmed hoppas vi bidra till en fördjupad förståelse för hur samspelet fungerar och kanske kan stärkas.
Alla samtalen i webbinarieserien spelades in mellan maj–september 2024 och modererades av Benny Marcel, ordförande Riksteatern, tidigare direktör Nordisk kulturfond.
Webbinarier i serien
Här nedan finns länkar till samtliga inspelningar.
Hur möts den privata och offentliga finansieringen inom kultursektorn idag?
Medverkande:
- David Neuman, Emeritus museichef, medgrundare Magasin III Museum for Contemporary Art.
- Svante Bergström, grundare till Svante Bergströms Teaterstiftelse.
- Ann-Christin Nykvist, styrelseledamot Sven Harrys konstmuseum, tidigare statssekreterare i kulturdepartementet.
Hur möts den privata och offentliga finansieringen i främjandet av det lokala kulturlivet?
Medverkande:
- Olof Laveson, kommunikationschef för Svenska Postkodlotteriet.
- Karolina Losell Björling, verkställande tjänsteman för Roslagens Sparbanks Stiftelser.
Samspel mellan olika logiker. Samtal med Kristin Danielsen, direktör Kulturdirektoratet, Norge
Länk till samtalet med Kristin Danielsen(Extern länk)
Samspel mellan olika logiker. Samtal med Stefan Forsberg, VD, konserthuset Stockholm
Länk till samtalet med Stefan Forsberg(Extern länk)
Samspel mellan olika logiker. Samtal med Stefan Dahlbo, VD, Fabege
Länk till samtalet med Stefan Dahlbo(Extern länk)
Se fler webbinarier
Se fler kunskapswebbinarier och samtal på kulturförvaltningens play-kanal.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Dags att söka skolbiosubvention för hösten 2025
Arrangerar du skolbio i din kommun? Nu kan du söka skolbiosubvention för visningar under hösten 2025.17 500 elever upplevde film på bio med skolbiosubvention
Region Stockholms skolbiosubvention gör att fler barn och unga får uppleva film på bio under skoltiden. 2024 såg 17 500 elever film på biograf med subventionen.