Fördelning av medel till akutsjukhusen
Hälso- och sjukvårdsnämnden har nu fördelat de två miljarder kronor till akutsjukhusen, som man fattade beslut om i mars.
Den 20 mars fattade regionfullmäktige beslut om att tilldela akutsjukhusen i Region Stockholm två miljarder extra. Resursförstärkningen är varaktig och fördelas på samtliga akutsjukhus i Stockholm. Nu har Hälso- och sjukvårdsnämnden fattat beslut om hur pengarna ska fördelas mellan de olika verksamheterna. I tabellen nedan framgår hur fördelningen ser ut. Medlen innefattar både särskilda satsningar och prisuppräkningar.
Sjukhus |
Medel (mnkr) |
Capio S:t Görans sjukhus |
153 |
Danderyd |
339 |
Karolinska Universitetssjukhuset |
914 |
KSON* |
54 |
S:t Eriks ögonsjukhus |
4 |
Södersjukhuset |
359 |
Södertälje sjukhus |
78 |
Vårdval förlossning |
100 |
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Stärkta insatser för psykisk hälsa och kortare köer till BUP
Region Stockholm får drygt 230 miljoner kronor i statliga medel för att utveckla specialistpsykiatrin och korta väntetiderna till BUP.Prostatacancervården i Region Stockholm utvecklas
Prostatacancercentrum vid tre akutsjukhus ska utveckla enhetliga arbetssätt och bli ett nav i vården av patienter med prostatacancer.Medel till insatser som stödjer föräldraskap
Primärvårdsnämnden har beslutat hur 2025 års statsbidrag för föräldraskapsstödjande insatser ska fördelas. Drygt 23 miljoner kronor tillfaller Region Stockholm.