Undvik krock mellan vaccin mot covid-19 och andra vaccinationer
Vaccin mot fästingburen hjärnhinneinflammation (TBE) och covid-19 ska inte tas för nära varandra. Anledningen är att det är viktigt att kunna observera eventuella biverkningar och koppla dem till rätt vaccin, förklarar chefläkare Elda Sparrelid.
Fästingsäsongen är här. Det finns risk att bli smittad av TBE från april till oktober, även om de flesta blir smittade på sommaren.
Om du tänker vaccinera dig mot TBE är rådet att planera så att det finns ett visst tidsspann mellan de olika vaccinationerna. Vaccin mot TBE ges i flera doser för att ge ett fullgott skydd. Vacciner mot covid-19 ges i två doser.
– Tänk på att planera dina vaccinationer i tid så att de inte krockar med varandra. Du ska inte vaccinera dig mot TBE sju dagar innan och sju dagar efter att du vaccinerar dig mot covid-19, säger Elda Sparrelid, chefläkare Region Stockholm.
– Det är inte så att vaccinerna tar ut varandra eller att det är farligt. Men vaccinerna mot covid-19 är nya och det är viktigt att kunna observera eventuella biverkningar och dra slutsatser om vilket vaccin som kan ha orsakat dem, fortsätter Elda Sparrelid.
Håll dig uppdaterad! Prenumerera på nyheter du är intresserad av.
PrenumereraFler nyheter
Flaggning på halv stång efter våldsdådet i Örebro
Region Stockholm flaggar idag den 5 februari på halv stång vid Landstingshuset och vid våra sjukhus, med anledning av gårdagens våldsdåd i Örebro.Fler fast anställda inom vården - kraftigt minskad hyrbemanning
Antalet anställda i vården ökade med drygt 1 200 personer i Region Stockholm under förra året. Samtidigt sjönk kostnaden för hyrbemanningen.Nya tilldelningar av medel från Innovationsfonden
Hittills i år har 30 projekt beviljats medel från Region Stockholms Innovationsfond.